Firma Symulacyjna HEBAN sp.j.

logoFS.jpgOd 01.09.2016 r. w naszej szkole funkcjonuje Firma Symulacyjna „HEBAN” sp. j., jako miejsce praktycznego nauczania uczniów klasy drugiej kształcących się w zawodzie technik ekonomista. Zajęcia odbywają się w grupach, 3 godziny tygodniowo. W ten sposób, uczniowie realizują praktykę zawodową przewidzianą w szkolnym planie nauczania.

Przedsiębiorstwo jest zarejestrowane w Polskiej Centrali Firm Symulacyjnych „CENSYM” w Zielonej Górze. Obecnie jest w Polsce tylko 19 szkolnych przedsiębiorstw symulacyjnych. Dzięki przynależności do Centrali, która jest jedynym reprezentantem Polski w światowej sieci EUROPEN-PEN INTERNATIONAL, firmy symulacyjne mogą korzystać z wielu profitów.

Firma symulacyjna jest miejscem kształcenia uczniów w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistości gospodarczej. Jej istotą jest symulacja, czyli wzorowanie się na  pracy autentycznego przedsiębiorstwa, w którym wszystkie operacje finansowo-gospodarcze są identyczne z działaniami prawdziwej firmy, jedynie towary i pieniądze są fikcyjne.  Mogą nauczyć się tu wszystkiego co powinien wiedzieć młody ekonomista, łącznie z obsługą komputera, znajomością podstawowych programów (biurowych, kadrowych, księgowych, magazynowych, sprzedażowych), obsługą faksów, drukarek, kopiarek, niszczarek i innych urządzeń dziś niezbędnych w każdej instytucji. Firma działa w otoczeniu makroekonomicznym, maksymalnie zbliżonym do rzeczywistych wymagań rynkowych. W ramach Centrali funkcjonują urzędy obsługujące firmy symulacyjne, takie jak Bank Polski, Poczta, ZUS, Urząd Statystyczny, Urząd Skarbowy czy Sąd Rejonowy, zaś firmom symulacyjnym nadawane są numery NIP, REGON, EORI oraz wpis do KRS.

Każda firma prowadzi interesy z innymi firmami symulacyjnymi w zamkniętym środowisku ekonomicznym, stosując procedury handlowe na ściśle określonych warunkach. Przedsiębiorstwo bada rynek, reklamuje się, kupuje i sprzedaje towary, magazynuje, planuje, płaci pensje, podatki itd.

W trakcie odbywanej praktyki zawodowej każdy uczeń będzie przechodził przez wszystkie działy firmy. Uczniowie stają się pracownikami firmy, składają dokumenty aplikacyjne, zatrudniają się, podpisują listę obecności, zakresy czynności, prowadzą dokumentację w każdym dziale, ucząc się aktywnej postawy i samodzielności przy podejmowaniu decyzji, bez stresu i lęku przed konsekwencjami fałszywej decyzji.

Oficjalnym patronem firmy jest Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

logo1.jpg

Opiekunem tego przedsięwzięcia jest pani Katarzyna Dziadosz.

Firma Symulacyjna HEBAN sp.j.