Dzień Sybiraka

Światowy Dzień Sybiraka to dzień, w którym wspominamy zesłańców, których mogiły rozsiane są daleko na Wschodzie, na „nieludzkiej ziemi”. Obok terroru i wszechobecnej propagandy deportacje stały się jednym z najgroźniejszych sowieckich narzędzi w walce z polskością. Były też wykorzystywane do pozyskania darmowej, niewolniczej siły roboczej. Stłoczeni w bydlęcych wagonach, w nieludzkich warunkach, często umierali już podczas wielotygodniowych transportów. Wiele osób zmarło wskutek wycieńczającej fizycznie pracy i ekstremalnych warunków pogodowych, przede wszystkim przy wyrębie tajgi i w kopalniach. Tragiczne okoliczności bytowania, sadyzm strażników, brak wystarczającego pożywienia i opieki medycznej były główną  przyczyną wysokiej śmiertelności w sowieckich łagrach.

16 września 2022 r. delegacje szkół w asyście harcerskiej warty honorowej i pocztów sztandarowych złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Pomnikiem Ofiar Terroru Stalinowskiego. Hołd Zesłańcom Sybiru oddali także przedstawiciele władz Kostrzyna nad Odrą na czele z burmistrzem Andrzejem Kuntem, ks. prałat kanonik Wojciech Skóra, delegacje Muzeum Twierdzy Kostrzyn, Biblioteki Miejskiej, Straży Miejskiej i Komendy Hufca ZHP.

Po raz kolejny nasi uczniowie oddali cześć Sybirakom - bohaterom, o których nie wolno zapomnieć, bo jak napisał Cyprian Kamil Norwid: „Żeby kroczyć drogą przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się przyszło”.