FILMY - Proces kształcenia zawodowego

Przewodnik po szkole

Szkoła w obiektywie uczniów

Modernizacja
kształcenia zawodowego


Rozwój szkolnictwa zawodowego
Dzień Sybiraka

Pamięć żywa

17 września po raz kolejny obchodziliśmy rocznicę agresji ZSRR na Polskę, tym razem 81. To jednocześnie  światowy  Dzień Sybiraka, który upamiętnia ludzi zesłanych i przymusowo osiedlonych na Syberii, skąd wielu nie wróciło już do swojej ojczyzny.

W tym roku dzień ten wyglądał zupełnie inaczej...

Nie było Marszu Żywej Pamięci Zesłańców Sybiru i uroczystego apelu na Cmentarzu Komunalnym. Czas pandemii odebrał nam możliwość celebrowania tego dnia należycie, a jednak mimo wielu obostrzeń i zakazów, skromna uroczystość na cmentarzu miała bardzo podniosły charakter. W spotkaniu uczestniczyli, jak zawsze,  członkowie kostrzyńskiego Związku Sybiraków, proboszcz  Parafii NMP, ks  Prałat dr Wojciech Skóra, dyrektor Zespół  Szkól im. Marii Skłodowskiej-Curie, Pan Leszek Naumowicz oraz przedstawiciele społeczności uczniowskiej naszej szkoły i Związku Harcerstwa Polskiego. Spośród zgromadzonych głos zabrał, m.in. p. M. Pezowicz - przewodniczący kostrzyńskiego koła Związku Sybiraków, który zwrócił się z apelem do mieszkańców Kostrzyna nad Odrą, a szczególnie do młodzieży, o pamięć i opiekę nad grobami tych, którzy oddali swe życie za kraj.

Słuchając osób przemawiających, od nowa przeżywaliśmy dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce 10 lutego 1940 roku. Wtedy w  jednej chwili odebrano ludziom domy, rodziny, marzenia i człowieczeństwo. Skazano ich na poniewierkę w obcym, zimnym i wrogim kraju.

Tych ludzi w większości już nie ma, ubywa też - niestety- kostrzyńskich Sybiraków, a to oni właśnie są strażnikami pamięci. Kto ich zastąpi?

My, młodzi, musimy sprostać temu zadaniu. Dlatego trzeba pamiętać o tych, którzy odeszli, bo historie ich życia to wiedza, doświadczenie i przestroga przekazywana kolejnym pokoleniom. I oby nigdy nie sprawdziły się słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, że: „Gdy gaśnie pamięć ludzka, niech dalej mówią kamienie”

Niech mówią żywi, nie kamienie….

Emilia Retwińska, kl. II HP
Zespół Szkół im. M. skłodowskiej-Curie w Kostrzynie nad Odrą

  
Copyright Zespół SzkółCreated by STREFAINFORMY.PL Grzegorz Bochenek