FILMY - Proces kształcenia zawodowego

Przewodnik po szkole

Szkoła w obiektywie uczniów

Modernizacja
kształcenia zawodowego


Rozwój szkolnictwa zawodowego
„HAZARD? Nie, dziękuję”

W dniu 8 stycznia 2019 roku w ramach ogólnopolskiej kampanii „Hazard? Nie, dziękuję”, realizowanej przez  Krajową Administrację Skarbową, w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne dla klasy 1TE, 2TE oraz 3TE. Celem tych spotkań było podniesienie świadomości młodych osób na temat zagrożeń jakie niesie hazard, a w konsekwencji uzależnienie od niego.

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych przez Fundację CBOS wskazują, że ponad 50 tys. Polaków jest silnie uzależnionych od gier hazardowych, a blisko 200 tys. narażonych na ryzyko uzależnienia. Najbardziej narażeni na uzależnienie od hazardu są młodzi ludzie – im młodszy jest gracz, tym większe jest to prawdopodobieństwo. W najmłodszej grupie, osób do 18 roku życia, odsetek zagrożonych wynosi aż 14,2 proc., w tym 2,8 proc. to osoby już grające. Badania przeprowadzone przez CBOS potwierdzają, że wśród grających w nielegalnie urządzanych grach hazardowych wzrasta liczba dzieci i młodzieży

W trakcie spotkań poruszono również kwestię wykorzystywania sieci Internet przez podmioty nielegalnie urządzające gry hazardowe. Jest to niestety doskonała ścieżka dotarcia do młodych odbiorców, często niepełnoletnich, traktujących coraz częściej hazard w sieci jako formę rozrywki. Po drugie, na co zwracali uwagę prowadzący warsztaty,  osoby niepełnoletnie, jako mniej dojrzałe emocjonalnie, są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynącą z Internetu, w tym hazardu on-line.

Podczas zajęć wywiązały się ciekawe dyskusje na temat pokera, mitycznych dużych wygranych oraz hazardu jako choroby, jako silnego uzależnienia, którego skutki dotykają nie tylko gracza ale także całe rodziny. Dużo mówiono o cienkiej granicy między tym co wydaje się być przyjemnością, rozrywką a uzależnieniem. Prowadzący uświadomili nam, że branża hazardowa jest niezwykle dochodowa dla właścicieli i ,że żadna wygrana czy przegrana nie jest dziełem przypadku. Automaty do gry to w rzeczywistości skomplikowane komputery, które analizują nasze zachowania i tak sterują rezultatem gry aby jak najdłużej nas zatrzymać.

Uczestnicy spotkania poprzez wypełnienie ankiety mogli się zorientować czy mają już jakiś problem z uzależnieniem od gier                i hazardu czy też nie.

Dziękuję bardzo prowadzącym: Pani Arlecie Sucheni oraz Panu Marcinowi Tereszczykowi za bardzo ciekawe spotkanie, które zakończono apelem:

Nie bądź naiwny, nie daj się oszukać, nie daj się wciągnąć w hazard!

Katarzyna Dziadosz


Źródło: Krajowa Administracja Skarbowa



 
Copyright Zespół SzkółCreated by STREFAINFORMY.PL Grzegorz Bochenek