FILMY - Proces kształcenia zawodowego

Przewodnik po szkole

Szkoła w obiektywie uczniów

Modernizacja
kształcenia zawodowego


Rozwój szkolnictwa zawodowego
Podwodne przeżycia z ORP Orzeł

Jeden z filmowych wieczorów już za nami, jednak to nie koniec emocjonujących przygód!

Tym razem na ekranie zaprezentowano dwa filmy dotyczące historii słynnego, polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Projekcje filmowe miały miejsce 7 czerwca o godz. 18:30 w kostrzyńskim Kinie za Rogiem. Oczywiście nie zabrakło również wystąpienia p. Jerzego Dregera, historyka, ale także muzealnego edukatora, który starannie przeprowadził swą niezastąpioną prelekcję. Wykład pozwolił widzom zapoznać się z dziejami legendy polskiej marynarki wojennej, a także stał się swoistym wstępem do dwóch znakomitych produkcji.

Na pochwałę zasługuje także publika, ponieważ i tym razem widzowie nie zawiedli! Jak się okazało, deklaracje uczniów były rzetelne i solidne, a kinowa sala bardzo szybko wypełniła się młodzieżą z kostrzyńskiego Zespołu Szkół pod opieką p. Katarzyny Neumann. Niespodzianką nie było to, że dla wszystkich nie wystarczyło fotelików. Sytuacja bez wyjścia? W żadnym wypadku! Na szczęście schody i miękkie poduszki uratowały sytuację.

Pierwszy film, okazał się bardzo ciekawym połączeniem historii z nowoczesną formą komiksu. „Portrety wojenne. ORP Orzeł - Jan Grudziński” w reżyserii Cezarego Ibera wywołały wśród widzów kostrzyńskiego kina wiele emocji. Nuda nie wchodziła w grę! Na ekranie zaprezentowano sylwetkę kapitana marynarki i dowódcy polskiego okrętu podwodnego - Jana Grudzińskiego. Podczas kampanii wrześniowej, kiedy „Orzeł” został bezprawnie internowany w Tallinie, to właśnie Grudziński był jednym z inicjatorów ucieczki. Mimo braku uzbrojenia, przyrządów nawigacyjnych i map, jego załoga dotarła do wyznaczonego celu. Strona wizualna okazała się największym atutem ekranizacji, ponieważ widzowie byli trzymani w napięciu do samego końca.

Kolejnym zaprezentowanym filmem był „Orzeł” Leonarda Buczkowskiego z 1958 roku, przedstawiający fabularyzowane losy polskiego okrętu podwodnego z początku II wojny światowej. Ekranizacja poprowadzona została w konwencji wojennego kina przygodowego i opowiedziała o długiej, niebezpiecznej i brawurowej ucieczce „Orła”, ale także o ludziach, którzy swoją odwagą wpisali się do historii. Filmy pokazały losy bohaterów polskiego okrętu podwodnego. Poruszyły również widzów.

Kino za Rogiem ponownie poszerzyło wiedzę i skłoniło do refleksji. Na szczęście to nie ostatni film z cyklu „Wieczór z historią”. Następny seans już 12 lipca. Jeśli ktoś jeszcze nie uczestniczył w historycznych wieczorach, tym bardziej powinien przyjść. Jestem przekonana, iż to miejsce spodoba się każdemu i szybko przyciągnie nowych widzów!

Natalia Buda kl. 1DF



 
Copyright Zespół SzkółCreated by STREFAINFORMY.PL Grzegorz Bochenek