FILMY - Proces kształcenia zawodowego

Przewodnik po szkole

Szkoła w obiektywie uczniów

Modernizacja
kształcenia zawodowego


Rozwój szkolnictwa zawodowego
Filmowe wieczory z historią, czyli o tym, jak szybko zabrakło miejsc!

Kino za Rogiem we współpracy z Muzeum Twierdzy Kostrzyn zorganizowało specjalny cykl edukacyjny – Wieczory z historią. W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przygotowano projekcję filmową, która odbyła się 17 maja w czwartkowy wieczór o godz. 18:30. Tym razem podjęto się tematyki powstania styczniowego w filmie „Szwadron” Juliusza Machulskiego. Przed seansem kilka słów wygłosił pracownik Muzeum Twierdzy - Jerzy Dreger, który nakreśli tło historyczne prezentowanych na filmie wydarzeń oraz pomógł w zrozumieniu odległej i ciężkiej tematyki.

Warto zaznaczyć, że sala kinowa bardzo szybko wypełniła się młodzieżą z kostrzyńskiego Zespołu Szkół i klasy dziennikarsko-filmowej pod opieką p. Katarzyny Neumann. Uczniowie zajęli wszystkie miejsca i jak się okazało, przychodzili kolejni, którzy również chcieli obejrzeć produkcję. Wykorzystane były także schody kinowe, co świadczy o ilości widzów. Po dyskusjach poza kinem można stwierdzić, że film wzbudził wiele emocji wśród uczniów. Ekranizacja skłoniła również do refleksji na temat „człowieczeństwa” oraz rozważenia polskiej historii z innej perspektywy.

„Szwadron” to wyróżniający się film w dorobku Juliusza Machulskiego. Twórca znany jest głównie ze swoich komedii, m.in. „Seksmisja”, „Kingsajz”, czy „Vabank”, które na trwałe zagościły w sercach polskich widzów. Wprawdzie ukazano inną stronę Machulskiego, co nie oznacza jednak, że jest mniej ciekawy. Reżyser swoim filmem zaskoczył i tym razem. Mistrz komedii podjął się ciężkiej tematyki, jak i zadziwił poważnym tonem opowieści. Nie jest to historia jedynie o samych walkach powstańczych, ale przykład ludzkiego dramatu. Machulski nakręcił znakomity film i skłonił młodzież do przemyśleń. Akcja filmu rozgrywa się w roku 1863 na ziemiach zaboru rosyjskiego, gdzie poznajemy młodego barona Fiodora Jeremina. Wstępuje on na ochotnika do szwadronu dragonów, gdyż spodziewa się, że piękny mundur, stopień oficerski, odznaki i sława zaimponują wybrance jego serca. Nieszczęśliwie zakochany Rosjanin wyrusza na front i bierze udział w tłumieniu powstania styczniowego. „Szwadron” okazał się być bardzo dobrym filmem, który opowiedział prawdę, chwilami bolesną, jednak przepełnioną patriotyzmem. Powstanie styczniowe jest jednym z historycznych zdarzeń, które nie są tak wspominane w twórczości filmowej.

Dzięki „Szwadronowi”, który został zaprezentowany w kostrzyńskim Kinie za Rogiem i prezentacji p. Jerzego Dregera uczniowie mogli poznać przebieg wydarzeń z kilku różnych punktów widzenia. Była to niewątpliwie produkcja wymagająca od widzów skupienia, jednak warta obejrzenia. Film wartościowy i dobrze zrealizowany, który pokazuje, że Machulski jest dobrym reżyserem także filmu historycznego.

Wizyta w Kinie za Rogiem uświadomiła, że warto poświęcić trochę własnego czasu na coś, co poszerzy wiedzę i sprowokuje do myślenia. To nie koniec. 7 czerwca wybieramy się ponownie, a z deklaracji moich kolegów i koleżanek wynika, że znowu zabraknie miejsc!

Natalia Buda kl. 1DF



 
Copyright Zespół SzkółCreated by STREFAINFORMY.PL Grzegorz Bochenek